Siirry suoraan sisältöön

Vaihtoehtoiset sijoitukset

Vaihtoehtoiset sijoitukset täydentävät perinteisiä sijoituksia. Ne tarjoavat pitkäjänteiselle sijoittajalle houkuttelevia sijoituskohteita nykyisessä alhaisten korkojen ympäristössä, mahdollistavat sijoittamisen perinteisten omaisuusluokkien ulkopuolelle ja hajauttavat riskiä. Vaihtoehtoisten sijoitusten tarjoamamme on yksi Suomen kattavimmista. Varoja hallinnoi ammattitaitoinen 35 asiantuntijan vaihtoehtoisiin sijoituksiin erikoistunut tiimi. Sen tukena toimivat kokeneet neuvonantajat Advisory Boardissa sekä kiinteistöjohtamisen palveluita tuottavan S-Pankki Kiinteistöt Oy:n hallituksessa.



Osio otsikolla Sijoitustuotteet

Kiinteistöt ja vaihtoehtoiset sijoitustuotteet

Kiinteistörahastomme sijoittavat pienasuntoihin, metsätiloihin, toimitilakiinteistöihin sekä toimitila- ja asuntotontteihin pääsääntöisesti Suomessa.

Tutustu kiinteistörahastoihin

Yhteissijoitukset (Joint Ventures) ja kiinteistösijoitussalkkujen johtamispalvelut mahdollistavat vaihtoehtoiset kiinteistösijoitukset.

Tutustu yhteissijoituksiin ja kiinteistösijoitussalkkuihin

Pääomarahastotarjontaamme kuuluu sekä perinteisiä ky-muotoisia lainapääomarahastoja että erikoissijoitusrahastoja.

Tutustu pääomarahastoihin

Impact Investing eli vaikuttavuussijoittaminen on sijoittamistapa, jossa yhteiskunnallinen hyöty ja tuotto kohtaavat.

Tutustu vaikuttavuussijoituksiin

Strukturoidut sijoitustuotteemme tarjoavat laajan valikoiman ajankohtaisia tuotteita ja räätälöityjä sijoitusratkaisuja.

Tutustu strukturoituihin sijoitustuotteisiin

Asiakkaitamme

Eläkesäätiö
Osio otsikolla Miksi sijoittaa?

Miksi sijoittaa vaihtoehtoisiin sijoitustuotteisiin?

Vakautta osakemarkkinoiden ulkopuolelta

Vaihtoehtoisilla sijoituksilla on matala korrelaatio osakemarkkinaan ja ne ovat historiallisesti luoneet vakaata arvonkehitystä, inflaatiosuojaa sekä velalla tehostettua kassavirtaa. Sijoitukset reaaliomaisuuteen tarjoavat vakautta salkkuusi matalan korkotason sekä osakemarkkinoiden heilunnan aikana.

Rahastoilla vaivatonta hajautusta

Vaihtoehtoisten sijoitusrahastojen kautta voit saavuttaa valmiin ja hajautetun sijoitussalkun, jolla pääset kiinni suursijoittajien mahdollisuuksiin sekä etuihin pienemmällä minimisijoitussummalla. Rahastosijoittamisessa hajautuksen hoitavat puolestasi kokeneet salkunhoitajamme. Näin vältyt aikaa vievältä yksittäisten sijoituskohteiden valinnalta ja hallinnalta sekä raskaalta sopimusdokumentaatiolta.

Sijoita vastuullisesti ja vaikuttavasti

Vastuullinen sijoittaminen on meille kiinteä osa kaikkia sijoituspäätöksiämme. S-Pankki on valittu yhdeksänä vuonna peräkkäin Suomen vastuullisimmaksi pankiksi ja olemme pohjoismaiden johtava toimija vaikuttavuussijoittamisen ja erityisesti vaikuttavuussopimusrahastojen (SIB) toteuttajana. Sijoittamalla vastuullisesti voit madaltaa salkkusi riskejä.

Osio otsikolla Asiantuntijat

Kiinteistöjen ja vaihtoehtoisten sijoitustuotteiden asiantuntijat

Asiantuntijamme auttavat sinua mielellään kiinteistö ja vaihtoehtoisiin sijoitustuotteisiin liittyvissä kysymyksissä. Sijoitusasioissa voit myös aina olla yhteydessä henkilökohtaiseen yhteyshenkilöösi tai asiakaspalveluun.

Tallennamme kaikki asiakkaiden kanssa käydyt puhelut asiakastapahtumien varmentamiseksi, lakisääteisten vaatimusten täyttämiseksi sekä asiakaspalvelun parantamiseksi. Löydät lisätietoa henkilötietojen käsittelystä osoitteesta www.s-pankki.fi/tietosuoja.

Asiakaspalvelun yhteystiedot

Teri Heilala
johtaja,
Kiinteistöt ja vaihtoehtoiset
sijoitukset
teri.heilala@s-pankki.fi
050 306 3622

  

Kiinteistörahastot

Ville Yrjölä
johtaja,
Kiinteistörahastot
ville.yrjola@s-pankki.fi

  

Juho Santaharju
rahastonhoitaja,
S-Pankki Asunto
juho.santaharju@s-pankki.fi

  

Timo Hakulinen
rahastonhoitaja,
S-Pankki Metsä
timo.hakulinen@s-pankki.fi

  

Eero Ojala
rahastonhoitaja,
Terrieri Kiinteistöt Ky
eero.ojala@s-pankki.fi

  

Tiia Vuolle
rahastonhoitaja,
S-Pankki Toimitila
tiia.vuolle@s-pankki.fi

  

Ville Vääränen
rahastonhoitaja,
S-Pankki Tontti,
FIM Tonttirahasto I Ky &
FIM Vuokratontti Ky
ville.vaaranen@s-pankki.fi
050 322 9988

  

 

Pääomarahastot

Ilona Karppinen
johtaja,
Pääomarahastot
ilona.karppinen@s-pankki.fi
050 361 0858

  

 

Jocke Martelius
sijoituspäällikkö
jocke.martelius@s-pankki.fi
041 355 0000

    

Yhteissijoitukset ja kiinteistösijoitussalkut

Aarne Markkula
toimitusjohtaja,
S-Pankki Kiinteistöt Oy
aarne.markkula@s-pankki.fi

  

Leo Nilsson
kiinteistösijoitusjohtaja
leo.nilsson@s-pankki.fi

    

Harri Oravainen
kiinteistösijoitusjohtaja
harri.oravainen@s-pankki.fi
041 5393985

  

Timo Vasa
rakennuttajapäällikkö
timo.vasa@s-pankki.fi

  

Miia Kaarakainen
kiinteistöpäällikkö
miia.kaarakainen@s-pankki.fi

    

Aki Paavola
ylläpitopäällikkö
aki.paavola@s-pankki.fi

    

Hannis Raitanen
asset manager
hannis.raitanen@s-pankki.fi

  

Ari Lang
asset manager
ari.lang@s-pankki.fi

  

Strukturoidut sijoitustuotteet

Juuso Hiiros
tuotepäällikkö,
Strukturoidut sijoitustuotteet
juuso.hiiros@s-pankki.fi
050 5430 389

    

Jere Vuorela
tuotepäällikkö,
Strukturoidut sijoitustuotteet
jere.vuorela@s-pankki.fi
044 200 2159

    

Vaikuttavuussijoittaminen

Jani Kempas
johtaja,
Vaikuttavuussijoittaminen
jani.kempas@s-pankki.fi

  

Jussi Nykänen
johtaja,
Vaikuttavuussijoittaminen
jussi.nykanen@s-pankki.fi
044 231 0579

    

Jussi Savukoski
sijoitusjohtaja,
Vaikuttavuussijoittaminen
jussi.savukoski@s-pankki.fi
050 476 2069

  

Juha Kuisma
ohjelmajohtaja,
salkunhoitaja
juha.kuisma@s-pankki.fi
040 251 7735

  

Samir Omar
ohjelmajohtaja
samir.omar@s-pankki.fi
040 077 6608

  

 

Sirkku Lepistö
asiakaspäällikkö
sirkku.lepisto@s-pankki.fi
050 587 6118

  

 

Reetta Lindgren
business controller
reetta.lindgren@s-pankki.fi
050 352 9429

    

Yasmin Toubji
asiantuntija,
Hankehallinto
yasmin.toubji@s-pankki.fi

    

Transaktiot, rahoitus ja Business Controlling

Heidi Ketolainen
johtaja,
Transaktiot, Rahoitus ja Business Controlling
heidi.ketolainen@s-pankki.fi

    

Niklas Sopanen
senior business controller
niklas.sopanen@s-pankki.fi

  

Justus Jääskeläinen
business controller
justus.jaaskelainen@s-pankki.fi

  

Antti Väätäinen
business controller
antti.vaatainen@s-pankki.fi

  

Ville Myllymäki
senior transaktiojuristi
ville.myllymaki@s-pankki.fi

    

Eeva Pekkola
transaktiojuristi
eeva.pekkola@s-pankki.fi

    

Emma Laaksonen
transaktiojuristi
ext-emma.laaksonen@s-pankki.fi

    

Pasi Suutari

  

 

Tuula Entelä

  

 

Juhani Reen

  

 

Petri Jokinen

  

 

Osio otsikolla S-Pankki Kiinteistöt Oy hallitus

S-Pankki Kiinteistöt Oy hallitus

Eero Eriksson

  

 

Pauli Mäkelä

  

 

Timo Stenius

  

 

Hannu Tarkkonen

  

 

Teri Heilala