Gå direkt till innehållet

Kontaktinformation för kapitalförvaltning


Kapitalförvaltning

Mikaelsgatan 9
00100 Helsingfors

Vi tjänar med tidsbeställning.

växel 09 613 460009 613 4600 (lna/mta), vardagar kl. 8.30–16.30

Kundtjänst

010 76 5810010 76 5810

Vår kundtjänst betjänar må–fr kl. 9–16 (lna/mta)

Presskontakterna

Kommunikation: viestinta@s-pankki.fi


Spärrtjänst för nättjänstkoder (24 h/dygn)

från Finland: 09 6964 682009 6964 6820 (lna/mta)
från utlandet: +358 9 6964 6820+358 9 6964 6820

Spärrtjänst för kort (24 h/dygn)

från Finland: 020 333020 333 (lna/mta)
från utlandet: +358 20 333+358 20 333

Kapitalförvaltnings serviceställen

Helsingfors

Tammerfors

Åbo

Uleåborg

Vi spelar in alla samtal med våra kunder för att verifiera kundhändelser, uppfylla lagstadgade krav och förbättra kundservicen. Mer information om behandling av personuppgifter finns på www.s-banken.fi/dataskydd.

Avsnitt med titel Ledningsgrupp för Kapitalförvaltningen

S-Banken-koncernens ledningsgrupp för Kapitalförvaltningen

Teri Heilala
vice direktör för kapitalförvaltning
teri.heilala@s-pankki.fi

  

Sanna Holm
direktör,
konsumentkunder och stödfunktioner
sanna.holm@s-pankki.fi

  

Heidi Kohonen
COO, kapitalförvaltning
heidi.kohonen@s-pankki.fi

  

Mika Leskinen
placeringsdirektör
mika.leskinen@s-pankki.fi

  

Anne Blomster
Head of Legal, kapitalförvaltning
anne.blomster@s-pankki.fi

  

Nina Laakkonen
direktör, kapitalförvaltnings försäljning och kunder
nina.laakkonen@s-pankki.fi

  

Lea Jääskeläinen
direktör,
Institutionella kunder
09 6134 610609 6134 6106
lea.jaaskelainen@s-pankki.fi

  

Tapio Lehtinen
kundrelationsdirektör
09 6134 656109 6134 6561
tapio.lehtinen@s-pankki.fi

  

Antti Rikka
kundrelationsdirektör
09 6134 610409 6134 6104
antti.rikka@s-pankki.fi

  

Päivi Niskanen
kundrelationsdirektör
09 6134 611809 6134 6118
paivi.niskanen@s-pankki.fi

  

Private Banking Helsingfors

Christian Wahlstein
direktör,
senior privatbankir
09 6134 651609 6134 6516
christian.wahlstein@s-pankki.fi

  

Tero Ahonen
senior privatbankir
09 6134 631509 6134 6315
tero.ahonen@s-pankki.fi

  

Auli Kumpulainen
senior privatbankir
09 6134 612609 6134 6126
auli.kumpulainen@s-pankki.fi

  

Pauliina Lajolinna
senior privatbankir
09 6134 637809 6134 6378
pauliina.lajolinna@s-pankki.fi

  

Markku Tuovinen
senior privatbankir
09 6134 647509 6134 6475
markku.tuovinen@s-pankki.fi

  

Mikko Virolainen
senior privatbankir
09 6134 621609 6134 6216
mikko.virolainen@s-pankki.fi

  

Ben Mansnerus
senior privatbankir
09 6134 610009 6134 6100
ben.mansnerus@s-pankki.fi

  

Private Banking Tammerfors, Åbo och Uleåborg

Eveliina McCarthy
regional direktör,
senior privatbankir
Tammerfors
010 2303 863010 2303 863
eveliina.mccarthy@s-pankki.fi

  

Kari Kankaanpää
senior privatbankir
Tammerfors
010 2303 862010 2303 862
kari.kankaanpaa@s-pankki.fi

  


Tuomas Tenhovuori

privatbankir
Tammerfors, Pori och Jyväskylä
010 2303 865010 2303 865
tuomas.tenhovuori@s-pankki.fi

  

Tiina Järvinen
senior privatbankir
Åbo
010 2303 873010 2303 873
tiina.jarvinen@s-pankki.fi

  

Joonas Rusi
privatbankir
Åbo
010 230 3872010 230 3872
joonas.rusi@s-pankki.fi

  

Mika Moilanen
senior privatbankir
Uleåborg
010 2303 844010 2303 844
mika.moilanen@s-pankki.fi

  

Antti Vaitiniemi 
senior privatbankir
Uleåborg och Kuopio
010 2303 842010 2303 842
antti.vaitiniemi@s-pankki.fi

  

Family Office & Wealth Planning 

Veera Kosonen
direktör,
Family Office &
Wealth Planning
09 6134 640609 6134 6406
veera.kosonen@s-pankki.fi

  

Oskari Lepistö
jurist, Senior Wealth Planner
09 6134 610809 6134 6108
oskari.lepisto@s-pankki.fi

  

Emil Ikäheimonen
jurist, Wealth Planner
09 6134 616109 6134 6161
emil.ikaheimonen@s-pankki.fi

  

Försäkringsförmedling

Henri Takanen
kundrelationsdirektör,
Försäkring
09 6134 611009 6134 6110
henri.takanen@s-pankki.fi

  

Olli Keisala
kundrelationsdirektör,
Försäkring
09 6134 616409 6134 6164
olli.keisala@s-pankki.fi

  

Mika Leskinen
placeringsdirektör
mika.leskinen@s-pankki.fi

  

Ekonomi och strategi

 

Lippo Suominen
chefstrateg
09 6134 611109 6134 6111
lippo.suominen@s-pankki.fi
Twitter @LippoSuominen

  

 

Ansvarsfullhet

Sara Laahanen
ESG-analytiker
sara.laahanen@s-pankki.fi

  

Specialkunder och fonders val

Päivi Riutta
direktör,
räntefonder, specialkunder och fonders val
paivi.riutta@s-pankki.fi

  

Marko Ojala
ledande portföljförvaltare
marko.ojala@s-pankki.fi

  

Marko Utriainen
ledande porföljförvaltare
marko.utriainen@s-pankki.fi

  

Diskretionär portföljförvaltning

Johannes Hyytiäinen
senior portföljförvaltare
johannes.hyytiainen@s-pankki.fi 

  

Tomas Lönnqvist
senior portföljförvaltare
tomas.lonnqvist@s-pankki.fi

  

Marko Alaraatikka
senior portföljförvaltare
marko.alaraatikka@s-pankki.fi

  

Aktier

Seppo Kurki-Suonio
chef för kapitalinvesteringar
seppo.kurki-suonio@s-pankki.fi

  

Juha Varis
senior porföljförvaltare
juha.varis@s-pankki.fi

  

Ari Pakarinen
senior portföljförvaltare
ari.pakarinen@s-pankki.fi

  

Antti Raappana
senior porföljförvaltare
antti.raappana@s-pankki.fi

  

Toni Huuhka
junior portföljförvaltare
toni.huuhka@s-pankki.fi

  

Kuldar Rahuorg
portföljförvaltare
kuldar.rahuorg@s-pankki.fi

  

Heikki Ollikainen
junior portföljförvaltare
heikki.ollikainen@s-pankki.fi

  

Räntefonder

Päivi Riutta
direktör,
räntefonder, specialkunder och fonders val
paivi.riutta@s-pankki.fi

  

Aarre Sahramaa
senior portföljförvaltare
aarre.sahramaa@s-pankki.fi

  

Janne Nisula
portföljförvaltare
janne.nisula@s-pankki.fi

  

Pekka Siltala
senior portföljförvaltare
pekka.siltala@s-pankki.fi

  

Hermanni Kuoppala
junior portföljförvaltare
hermanni.kuoppala@s-pankki.fi

  
Avsnitt med titel Fastigheter och alternativa investeringar

Fastigheter och alternativa investeringar

Teri Heilala
direktör,
Fastigheter och alternativa investeringa
09 6134 652109 6134 6521
teri.heilala@s-pankki.fi

  

Fastighetsfonder

Ville Yrjölä
direktör,
Fastighetsfonder
09 6134 671609 6134 6716
ville.yrjola@s-pankki.fi

  

Juho Santaharju
fondförvaltare,
S-Banken Bostad
juho.santaharju@s-pankki.fi

  

Timo Hakulinen
fondförvaltare,
S-Banken Skog
09 6134 641609 6134 6416

  

Eero Ojala
fondförvaltare,
Terrieri Kiinteistöt Ky
09 6134 670609 6134 6706
eero.ojala@s-pankki.fi

  

Tiia Vuolle
fondförvaltare,
S-Banken Fastighet
09 6134 618709 6134 6187

  

Ville Vääränen
fondförvaltare,
S-Banken Tomt
09 6134 625209 6134 6252

  

 

Saminvesteringar och fastighetsinvesteringsportföljer

Aarne Markkula
verkställande direktör,
S-Bank Fastigheter Ab
09 6134 671009 6134 6710
aarne.markkula@s-pankki.fi

  

Leo Nilsson
fastighetinvesteringsdirektör
09 6134 672009 6134 6720
leo.nilsson@s-pankki.fi

  

Harri Oravainen
fastighetinvesteringsdirektör
09 6134 672109 6134 6721
harri.oravainen@s-pankki.fi

  

 

Jari Heinonen
fastighetsutvecklingschef
09 6134 614209 6134 6142
jari.t.heinonen@s-pankki.fi

  

Timo Vasa
byggherrechef
09 61346 72309 61346 723
timo.vasa@s-pankki.fi

  

Miia Kaarakainen
fastighetschef
09 6134 671809 6134 6718
miia.kaarakainen@s-pankki.fi

  

Aki Paavola
underhållschef
09 6134 672209 6134 6722
aki.paavola@s-pankki.fi

  

Hannis Raitanen
asset manager
09 6134 671709 6134 6717
hannis.raitanen@s-pankki.fi

  

Ari Lang
asset manager
09 6134 671909 6134 6719
ari.lang@s-pankki.fi

  

Aija Kosonen
asset manager
09 6134 615009 6134 6150
aija.kosonen@s-pankki.fi

  

Alternativa investeringar

Jani Kempas
direktör,
alternativa investeringar
09 6134 649409 6134 6494
jani.kempas@s-pankki.fi

  

Jussi Nykänen
portföljförvaltare, påverkansinvesteringar
09 6134 623309 6134 6233
jussi.nykanen@s-pankki.fi

  

Juha Kuisma
portföljförvaltare, påverkansinvesteringar
09 6134 665309 6134 6653
juha.kuisma@s-pankki.fi

  

Samir Omar
Head of Interventions, påverkansinvesteringar
09 6134 665409 6134 6654
samir.omar@s-pankki.fi

  

Sirkku Lepistö
client manager,
påverkansinvesteringar
09 6134 665509 6134 6655
sirkku.lepisto@s-pankki.fi

  

Yasmin Toubji
expert, projektledning,
påverkansinvesteringar
09 6134 665609 6134 6656
yasmin.toubji@s-pankki.fi

  

Annika Henriksson
portföljförvaltare,
kapitalfonder
09 6134 671309 6134 6713
annika.henriksson@s-pankki.fi

  

Juuso Hiiros
produktchef,
strukturerade investeringsprodukter
09 6134 642109 6134 6421
juuso.hiiros@s-pankki.fi

  

 

Jere Vuorela
produktchef,
strukturerade investeringsprodukter
09 6134 619809 6134 6198
jere.vuorela@s-pankki.fi

  

Transaktioner, finansiering och Business Controlling

Heidi Ketolainen
direktör,
Transaktioner, finansiering och Business Controlling
09 6134 670409 6134 6704
heidi.ketolainen@s-pankki.fi

  

Eerik Ylipaavalniemi
fastighetsanalytiker
09 6134 614909 6134 6149
eerik.ylipaavalniemi@s-pankki.fi

  

 

Ville Myllymäki
senior transaktionsjurist
09 6134 612509 6134 6125
ville.myllymaki@s-pankki.fi

  

Netta Pitkämäki
transaktionsjurist
09 6134 628109 6134 6281
netta.pitkamaki@s-pankki.fi

  

Niklas Sopanen
Head of Business Controlling
09 6134 671209 6134 6712
niklas.sopanen@s-pankki.fi

  

Justus Jääskeläinen
business controller
09 6134 611409 6134 6114
justus.jaaskelainen@s-pankki.fi

  

Antti Väätäinen
business controller
09 6134 613309 6134 6133
antti.vaatainen@s-pankki.fi

  

Joonatan Pakkanen
business controller
09 6134 616309 6134 6163
joonatan.pakkanen@s-pankki.fi