Gå direkt till innehållet

Kontakta oss

Förvaltning

Mikaelsgatan 9
00100 Helsingfors

Vi tjänar med tidsbeställning.

växel 09 613 4600 (lna/mta), vardagar kl. 8.30–16.30

Kundtjänst

010 76 5810

Vår kundtjänst betjänar må–to kl. 9–20, fr kl. 9–18
Besparingar, placeringar och lån med säkerhet må–fr kl. 9–17

0,0835 €/samtal + 0,1209 €/min

Presskontakterna

Kommunikation: viestinta@s-pankki.fi

Spärrtjänst för nättjänstkoder (24 h/dygn)

från Finland: 09 6964 6820 (lna/mta)
från utlandet: +358 9 6964 6820

Spärrtjänst för kort (24 h/dygn)

från Finland: 020 333 (lna/mta)
från utlandet: +358 20 333

Ankomstinstruktioner till serviceställena för kapitalförvaltning

Helsingfors

Tammerfors

Åbo

Uleåborg

Vi spelar in alla samtal med våra kunder för att verifiera kundhändelser, uppfylla lagstadgade krav och förbättra kundservicen. Mer information om behandling av personuppgifter finns på www.s-banken.fi/dataskydd.

Avsnitt med titel Ledningsgrupp för Förmögenhetsförvaltningen

 

S-Banken-koncernens ledningsgrupp för Förmögenhetsförvaltningen

Hanna Porkka
S-Banken-koncernens vice verkställande direktör och verkställande direktörens ställföreträdare
hanna-porkka@s-pankki.fi
050 5961 150

  

Teri Heilala
Direktör,
Fastigheter och alternativa investeringa
teri.heilala@s-pankki.fi
050 306 3622

  

Sanna Holm
Direktör,
Konsumentkunder och stödfunktioner
sanna.holm@s-pankki.fi
050 439 1321

  

Heidi Kohonen
COO, Kapitalförvaltning
heidi.kohonen@s-pankki.fi
040 594 0028

  

Lea Jääskeläinen
Direktör,
Institutionella kunder
lea.jaaskelainen@s-pankki.fi
040 543 4237

  

Mika Leskinen
Placeringsdirektör
mika.leskinen@s-pankki.fi
050 327 6985

  

Pasi Poikkeus
Direktör,
Private Banking
pasi.poikkeus@s-pankki.fi
050 358 3000

  

Lea Jääskeläinen
Direktör,
Institutionella kunder
lea.jaaskelainen@s-pankki.fi
040 543 4237

  

Tapio Lehtinen
Kundrelationsdirektör
tapio.lehtinen@s-pankki.fi
040 567 4089

  

Antti Rikka
Kundrelationsdirektör
antti.rikka@s-pankki.fi
040 555 4001

  

Timo Sadinmäki
Kundrelationsdirektör
timo.sadinmaki@s-pankki.fi
050 364 0266

  

Päivi Niskanen
Kundrelationsdirektör
paivi.niskanen@s-pankki.fi
050 344 4992

  

Pasi Poikkeus
Direktör,
Private Banking
pasi.poikkeus@s-pankki.fi
050 358 3000

  

Family Office & Wealth Planning 

Veera Kosonen
Direktör,
Family Office &
Wealth Planning
veera.kosonen@s-pankki.fi
040 505 0435

  

Oskari Lepistö
Jurist
oskari.lepisto@s-pankki.fi
050 406 4835

  

Markus Nykänen
Jurist
markus.nykanen@s-pankki.fi
050 349 5560

  

Helsingfors

Christian Wahlstein
Senior privatbankir
christian.wahlstein@s-pankki.fi
09 6134 6516

  

Tero Ahonen
Senior privatbankir
tero.ahonen@s-pankki.fi
09 6134 6315

  

Tomi Jääskö
Senior privatbankir
tomi.jaasko@s-pankki.fi
050 3300 128

  

Auli Kumpulainen
Senior privatbankir
auli.kumpulainen@s-pankki.fi
050 443 1730

  

Pauliina Lajolinna
Senior privatbankir
pauliina.lajolinna@s-pankki.fi
09 6134 6378

  

Markku Tuovinen
Senior privatbankir
markku.tuovinen@s-pankki.fi
09 6134 6475

  

Fredrik Karlsson
Privatbankir
fredrik.karlsson@s-pankki.fi
045 251 8600

  

Ben Mansnerus
Privatbankir
ben.mansnerus@s-pankki.fi
09 6134 6100

  

Andreas Bäck
Privatpankir
andreas.back@s-pankki.fi
050 353 6070

    

 

Serviceställen Uleåborg, Tammerfors och Åbo

Eveliina McCarthy
Regional direktör,
Senior privatbankir,
eveliina.mccarthy@s-pankki.fi
010 2303 863

  

Mika Moilanen
Senior privatbankir
Uleåborg
mika.moilanen@s-pankki.fi
010 2303 844

  

Antti Vaitiniemi 
Senior privatbankir
Uleåborg och Kuopio
antti.vaitiniemi@s-pankki.fi
010 2303 842

  

Kari Kankaanpää
Senior privatbankir
Tammerfors
kari.kankaanpaa@s-pankki.fi
010 2303 862

  


Tuomas Tenhovuori

Privatbankir
Tammerfors, Pori och Jyväskylä
tuomas.tenhovuori@s-pankki.fi
010 2303 865

  

Teemu Kotakorpi
Privatbankir
Tammerfors och Jyväskylä
teemu.kotakorpi@s-pankki.fi
050 352 8840

  

Tiina Järvinen
Senior privatbankir
Åbo
tiina.jarvinen@s-pankki.fi
010 2303 873

  

Joonas Rusi
Privatbankir
Åbo
joonas.rusi@s-pankki.fi
050 400 8117

  

Försäkringsförmedling

Henri Takanen
Kundrelationsdirektör,
Försäkring
henri.takanen@s-pankki.fi
050 355 0510

  

Ekonomi och strategi

Lippo Suominen
Chefstrateg
Twitter: @LippoSuominen
lippo.suominen@s-pankki.fi
050 345 5692

  

Specialkunder och fonders val

Päivi Riutta-Nykvist
Direktör,
Diskretionär portföljförvaltning
paivi.riutta-nykvist@s-pankki.fi

  

Marko Ojala
Senior portföljförvaltare
marko.ojala@s-pankki.fi
0400 532 2833

  

Diskretionär portföljförvaltning

Johannes Hyytiäinen
Senior portföljförvaltare
johannes.hyytiainen@s-pankki.fi 

  

Tomas Lönnqvist
Senior portföljförvaltare
tomas.lonnqvist@s-pankki.fi

  

Marko Alaraatikka
Senior portföljförvaltare
marko.ojala@s-pankki.fi
040 821 1655

  

Aktier

Seppo Kurki-Suonio
Chef för kapitalinvesteringar
seppo.kurki-suonio@s-pankki.fi

  

Mikko Linnanvuori
Chef för kapitalinvesteringar,
Senior porföljförvaltare
mikko.linnanvuori@s-pankki.fi

  

Juha Varis
Senior porföljförvaltare
juha.varis@s-pankki.fi

  

Ari Pakarinen
Senior portföljförvaltare
ari.pakarinen@s-pankki.fi

  

Toni Huuhka
Junior portföljförvaltare
toni.huuhka@s-pankki.fi

  

Kuldar Rahuorg
Portföljförvaltare
kuldar.rahuorg@s-pankki.fi

  

Heikki Ollikainen
Junior portföljförvaltare
heikki.ollikainen@s-pankki.fi

  

Räntefonder

Jouni Salmenkivi
Chef för Räntefonder
jouni.salmenkivi@s-pankki.fi

  

Aarre Sahramaa
Fondförvaltare
aarre.sahramaa@s-pankki.fi

  

Janne Nisula
Portföljförvaltare
janne.nisula@s-pankki.fi

  

Pekka Siltala
Portföljförvaltare
pekka.siltala@s-pankki.fi

  
Avsnitt med titel Fastigheter och alternativa investeringar

Fastigheter och alternativa investeringar

Teri Heilala
Direktör,
Fastigheter och alternativa investeringa
teri.heilala@s-pankki.fi
050 306 3622

  

Fastighetsfonder

Ville Yrjölä
Direktör,
Fastighetsfonder
ville.yrjola@s-pankki.fi

  

Juho Santaharju
Fondförvaltare,
S-Banken Bostad
juho.santaharju@s-pankki.fi

  

Timo Hakulinen
Fondförvaltare,
S-Banken Skog
timo.hakulinen@s-pankki.fi

  

Eero Ojala
Fondförvaltare,
Terrieri Kiinteistöt Ky
eero.ojala@s-pankki.fi

  

Heikki Palmu
Fondförvaltare,
S-Banken Fastighet
heikki.palmu@s-pankki.fi

  

Ville Vääränen
Fondförvaltare,
S-Banken Tomt,
FIM Tonttirahasto I Ky &
FIM Vuokratontti Ky
ville.vaaranen@s-pankki.fi
050 322 9988

  

 

Kapitalfonder

Ilona Karppinen
Direktör,
Kapitalfonder
ilona.karppinen@s-pankki.fi
050 361 0858

  

Jocke Martelius
Investeringschef
jocke.martelius@s-pankki.fi
041 355 0000

    

Saminvesteringar och fastighetsinvesteringsportföljer

Aarne Markkula
Verkställande direktör,
S-Bank Fastigheter Ab
aarne.markkula@s-pankki.fi

  

Leo Nilsson
Fastighetinvesteringsdirektör
leo.nilsson@s-pankki.fi

    

Harri Oravainen
Fastighetinvesteringsdirektör
harri.oravainen@s-pankki.fi
041 5393985

  

Timo Vasa
Byggherrechef
timo.vasa@s-pankki.fi

  

Miia Kaarakainen
Fastighetschef
miia.kaarakainen@s-pankki.fi

    

Aki Paavola
Underhållschef
aki.paavola@s-pankki.fi

    

Hannis Raitanen
Asset manager
hannis.raitanen@s-pankki.fi

  

Ari Lang
Asset manager
ari.lang@s-pankki.fi

  

Sofia Metsi
Asset Manager
sofia.metsi@s-pankki.fi
044 280 0403

    

Strukturerade investeringsprodukter

Juuso Hiiros
Produktchef
juuso.hiiros@s-pankki.fi
050 5430 389

    

Påverkansinvestering

Jani Kempas
Direktör,
Impact investeringar
jani.kempas@s-pankki.fi

  

Jussi Nykänen
Direktör,
Impact investeringar
jussi.nykanen@s-pankki.fi
044 231 0579

    

Jussi Savukoski
Chief Investment Officer
jussi.savukoski@s-pankki.fi
050 476 2069

  

 

Juha Kuisma
Head of Operations,
Portföljförvaltare
juha.kuisma@s-pankki.fi
040 251 7735

  

 

Samir Omar
Head of Interventions
samir.omar@s-pankki.fi
040 077 6608

  

 

Sirkku Lepistö
Client Manager
sirkku.lepisto@s-pankki.fi
050 587 6118

  

 

Reetta Lindgren
Business Controller
reetta.lindgren@s-pankki.fi
050 352 9429

    

Yasmin Toubji
yasmin.toubji@s-pankki.fi

    

Transaktioner, finansiering och Business Controlling

Heidi Ketolainen
Direktör,
Transaktioner, finansiering och Business Controlling
heidi.ketolainen@s-pankki.fi

    

Niklas Sopanen
Senior Business Controller
niklas.sopanen@s-pankki.fi

  

Justus Jääskeläinen
Business Controller
justus.jaaskelainen@s-pankki.fi

  

Antti Väätäinen
Business Controller
antti.vaatainen@s-pankki.fi

  

Ville Myllymäki
Senior Transaktionsjurist
ville.myllymaki@s-pankki.fi

    

Emma Laaksonen
Transaktionsjurist
ext-emma.laaksonen@fim.com