Gå direkt till innehållet

FIM Private är nu S-Banken Private

Privatbanken vid Finlands mest hållbara bank till din tjänst

FIM Private är nu S-Banken Private

Privatbanken vid Finlands mest hållbara bank till din tjänst

FIM Private är nu S-Banken Private

Privatbanken vid Finlands mest hållbara bank till din tjänst

FIM Private är nu S-Banken Private

Privatbanken vid Finlands mest hållbara bank till din tjänst

Sakkunnig, personlig och smidig service

För oss är det en hederssak att tillhandahålla våra kunder vår breda expertis.

Utöver diskretionär kapitalförvaltning och juridiska tjänster erbjuder vi kompletta bank- och lånetjänster samt ett omfattande utbud av olika investeringsprodukter. Vi visar vägen genom att lansera investeringsprodukter som förutspår megatrender och ekonomiska förändringar. Det är enkelt att uträtta ärenden hos oss och en personlig privatbankir och Wealth Planning-jurister är alltid tillgängliga.

Vår privatbanks mångsidiga Private Banking-tjänster är avsedda för kunder med ett förvaltat kapital på över 300 000 euro.

Finlands mest hållbara bank

Finländarna har för nionde året i rad utsett S-Banken till den mest hållbara banken i Finland i undersökningen Sustainable Brand Index, som är Nordens största varumärkesstudie om hållbarhet. Ansvarsfulla investeringar är inte en separat fråga för oss, utan en fast del av alla våra investeringsbeslut.

Ansvarsfulla investeringar

Hållbarhet i S-Bankens verksamhet (på finska)

Aktuellt

Experter inom Private Banking

Private Banking-kunderna betjänas av ett professionellt och erfaret team vid serviceställena i Helsingfors, Åbo, Tammerfors och Uleåborg. Du kan alltid kontakta oss i alla ärenden per telefon eller e-post. Om du är intresserad av att bli Private Banking-kund, kan du också lämna en kontaktbegäran på ett formulär, så kontaktar vår privatbankir dig så snart som möjligt.

Vi spelar in alla samtal med våra kunder för att verifiera kundhändelser, uppfylla lagstadgade krav och förbättra kundservicen. Mer information om behandling av personuppgifter finns på www.s-banken.fi/dataskydd.

Pasi Poikkeus
Direktör,
Private Banking
pasi.poikkeus@s-pankki.fi
050 358 3000

  

Family Office & Wealth Planning 

Veera Kosonen
Direktör,
Family Office &
Wealth Planning
veera.kosonen@s-pankki.fi
040 505 0435

  

Oskari Lepistö
Jurist
oskari.lepisto@s-pankki.fi
050 406 4835

  

Markus Nykänen
Jurist
markus.nykanen@s-pankki.fi
050 349 5560

  

Helsingfors

Christian Wahlstein
Senior privatbankir
christian.wahlstein@s-pankki.fi
09 6134 6516

  

Tero Ahonen
Senior privatbankir
tero.ahonen@s-pankki.fi
09 6134 6315

  

Tomi Jääskö
Senior privatbankir
tomi.jaasko@s-pankki.fi
050 3300 128

  

Auli Kumpulainen
Senior privatbankir
auli.kumpulainen@s-pankki.fi
050 443 1730

  

Pauliina Lajolinna
Senior privatbankir
pauliina.lajolinna@s-pankki.fi
09 6134 6378

  

Markku Tuovinen
Senior privatbankir
markku.tuovinen@s-pankki.fi
09 6134 6475

  

Fredrik Karlsson
Privatbankir
fredrik.karlsson@s-pankki.fi
045 251 8600

  

Ben Mansnerus
Privatbankir
ben.mansnerus@s-pankki.fi
09 6134 6100

  

Andreas Bäck
Privatpankir
andreas.back@s-pankki.fi

    

 

Serviceställen Uleåborg, Tammerfors och Åbo

Eveliina McCarthy
Regional direktör,
Senior privatbankir,
eveliina.mccarthy@s-pankki.fi
010 2303 863

  

Mika Moilanen
Senior privatbankir
Uleåborg
mika.moilanen@s-pankki.fi
010 2303 844

  

Antti Vaitiniemi 
Senior privatbankir
Uleåborg och Kuopio
antti.vaitiniemi@s-pankki.fi
010 2303 842

  

Kari Kankaanpää
Senior privatbankir
Tammerfors
kari.kankaanpaa@s-pankki.fi
010 2303 862

  


Tuomas Tenhovuori

Privatbankir
Tammerfors, Pori och Jyväskylä
tuomas.tenhovuori@s-pankki.fi
010 2303 865

  

Teemu Kotakorpi
Privatbankir
Tammerfors och Jyväskylä
teemu.kotakorpi@s-pankki.fi
050 352 8840

  

Tiina Järvinen
Senior privatbankir
Åbo
tiina.jarvinen@s-pankki.fi
010 2303 873

  

Joonas Rusi
Privatbankir
Åbo
joonas.rusi@s-pankki.fi
050 400 8117

  

Försäkringsförmedling

Henri Takanen
Kundrelationsdirektör,
Försäkring
henri.takanen@s-pankki.fi
050 355 0510