Gå direkt till innehållet

S-Banken Private

Privatbanken vid Finlands mest hållbara bank till din tjänst

S-Banken Private

Privatbanken vid Finlands mest hållbara bank till din tjänst

S-Banken Private

Privatbanken vid Finlands mest hållbara bank till din tjänst

S-Banken Private

Privatbanken vid Finlands mest hållbara bank till din tjänst

 

Det viktigaste är erfarenhet

I vår privatbank förenas hundratals år av gedigen erfarenhet av kapitalförvaltning. Den finns alltid tillgänglig för dig som kund hos oss – du får den bästa möjliga lösningen för just dina behov inom kapitalförvaltning. Skräddarsydd och personligen.

Ta del av vår privatbanks tjänster

Finlands mest hållbara bank

Finländarna har för tionde året i rad utsett S-Banken till den mest hållbara banken i Finland i undersökningen Sustainable Brand Index, som är Nordens största varumärkesstudie om hållbarhet. Ansvarsfulla investeringar är inte en separat fråga för oss, utan en fast del av alla våra investeringsbeslut.

Ansvarsfulla investeringar

Hållbarhet i S-Bankens verksamhet (på finska)

S-Banken Private, världsmästarens val

När experter som jag känner och kan kontakta direkt sköter mina kapitalförvaltningsärenden, kan jag med lätthet ta hand om kapitalförvaltningen i bilen eller till och med i traktorn!

Marcus Grönholm
Dubbel världsmästare i rally
Nöjd kund hos S-Banken Private

Läs mer om Marcus erfarenheter (på finska)

Avsnitt med titel Experter

Experter inom Private Banking

Private Banking-kunderna betjänas av ett professionellt och erfaret team vid serviceställena i Helsingfors, Åbo, Tammerfors och Uleåborg. Du kan alltid kontakta oss i alla ärenden per telefon eller e-post. Om du är intresserad av att bli Private Banking-kund, kan du också lämna en kontaktbegäran på ett formulär, så kontaktar vår privatbankir dig så snart som möjligt.

Ankomstanvisningar för serviceställena

Fyll i kontaktformuläret

 

Vi spelar in alla samtal med våra kunder för att verifiera kundhändelser, uppfylla lagstadgade krav och förbättra kundservicen. Mer information om behandling av personuppgifter finns på www.s-banken.fi/dataskydd.

Pasi Poikkeus
direktör,
Private Banking
pasi.poikkeus@s-pankki.fi
050 358 3000

  

Private Banking Helsingfors

Christian Wahlstein
direktör,
senior privatbankir
christian.wahlstein@s-pankki.fi
040 5300 402

  

Tero Ahonen
senior privatbankir
tero.ahonen@s-pankki.fi
050 5335 739

  

Tomi Jääskö
senior privatbankir
tomi.jaasko@s-pankki.fi
050 3300 128

  

Auli Kumpulainen
senior privatbankir
auli.kumpulainen@s-pankki.fi
050 443 1730

  

Pauliina Lajolinna
senior privatbankir
pauliina.lajolinna@s-pankki.fi
050 4689 213

  

Markku Tuovinen
senior privatbankir
markku.tuovinen@s-pankki.fi
050 5659 823

  

Mikko Virolainen
senior privatbankir
mikko.virolainen@s-pankki.fi
050 594 3765

  

Fredrik Karlsson
senior privatbankir
fredrik.karlsson@s-pankki.fi
045 251 8600

  

Ben Mansnerus
senior privatbankir
ben.mansnerus@s-pankki.fi
050 349 3956

  

Andreas Bäck
privatbankir
andreas.back@s-pankki.fi
050 353 6070

  

Private Banking Tammerfors, Åbo och Uleåborg

Eveliina McCarthy
regional direktör,
senior privatbankir
Tammerfors
eveliina.mccarthy@s-pankki.fi
010 2303 863

  

Kari Kankaanpää
senior privatbankir
Tammerfors
kari.kankaanpaa@s-pankki.fi
010 2303 862

  


Tuomas Tenhovuori

privatbankir
Tammerfors, Pori och Jyväskylä
tuomas.tenhovuori@s-pankki.fi
010 2303 865

  

Tiina Järvinen
senior privatbankir
Åbo
tiina.jarvinen@s-pankki.fi
010 2303 873

  

Joonas Rusi
privatbankir
Åbo
joonas.rusi@s-pankki.fi
050 400 8117

  

Mika Moilanen
senior privatbankir
Uleåborg
mika.moilanen@s-pankki.fi
010 2303 844

  

Antti Vaitiniemi 
senior privatbankir
Uleåborg och Kuopio
antti.vaitiniemi@s-pankki.fi
010 2303 842

  

Family Office & Wealth Planning 

Veera Kosonen
direktör,
Family Office &
Wealth Planning
veera.kosonen@s-pankki.fi
040 505 0435

  

Oskari Lepistö
jurist, Senior Wealth Planner
oskari.lepisto@s-pankki.fi
050 406 4835

  

Markus Nykänen
jurist, Senior Wealth Planner
markus.nykanen@s-pankki.fi
050 349 5560

  

Försäkringsförmedling

Henri Takanen
kundrelationsdirektör,
Försäkring
henri.takanen@s-pankki.fi
050 355 0510