Vilma Jokipii (kuvassa vasemmalla) ja Elisa Maunumäki (keskellä) palvelevat asiakkaita S-Pankin asiakaspalvelussa. Laura Kivi (oikealla) työskentelee S-Pankin varallisuudenhoidossa.
Mikä on parasta työssäsi S-Pankin kesätyöntekijänä?
Laura: Työskentelen varallisuudenhoidossa sekä asiakkuudenhallinnan että tuotehallinnon tiimeissä. Parasta työssäni on sen monipuolisuus, ja olenkin päässyt oppimaan valtavasti pankkimaailmasta, josta minulla ei ollut aiempaa kokemusta.
Vilma: Autan asiakkaita puhelimitse ja viestien välityksellä erilaisissa arjen pankkiasioissa S-Pankin asiakaspalvelussa. Työssäni parasta on mahdollisuus ratkaista asiakkaiden ongelmia ja tehdä heidän arjestaan sujuvampaa. Pankkipalvelut ovat ihmisille tärkeitä, joten on erityisen palkitsevaa nähdä asiakkaiden tyytyväisyys, kun olen auttanut heitä onnistuneesti.
Elisa: Työskentelen asiakasneuvojana. Parasta työssäni on ollut itsenäisyys. On sellainen olo, että minuun luotetaan. Toisaalta mahtava ilmapiiri työpaikalla ja kattava perehdytys kesän alussa ovat tehneet tästä huippukesätyön!
Mitkä kolme sanaa kuvaavat kesääsi?
Laura: Oppiminen, yhteisöllisyys ja kasvu.
Vilma: Opettavainen, merkityksellinen ja innostava.
Elisa: Antoisa, opettavainen ja itsenäinen.
Mikä sinut yllätti kesätöissä?
Laura: Yllätyin positiivisesti siitä, kuinka rento ilmapiiri S-Pankissa on. Vaikka työtehtävät vaativat tarkkuutta, on työyhteisössä helposti lähestyttävä ja mutkaton tunnelma.
Vilma: Minut yllätti positiivisesti se, kuinka monipuolisia työtehtäviä pääsee tekemään ja kuinka vauhdikkaasti työpäivät kuluvat asiakkaiden parissa. Lisäksi S-Pankin moderni ja nykyaikainen toimintakulttuuri on tehnyt minuun vaikutuksen. Täällä jokainen saa olla oma itsensä ja tuoda persoonallisuuttaan esiin myös asiakaskohtaamisissa. Avoin, ihmisläheinen ja ajassa kiinni oleva työympäristö on ollut yksi kesän parhaista yllätyksistä.
Elisa: Minut yllätti, kuinka laajasti eri aiheista täällä on päässyt oppimaan. Vaikka kesätyö kestää kaikkiaan viisi kuukautta, on tuntunut siltä, että joka päivä oppii jotakin uutta.
Mikä on ollut kesätöissäsi antoisinta?
Laura: Antoisinta on ollut työn laajuus ja monipuolisuus. Olen päässyt tekemään töitä laajalla skaalalla Excel-analyyseistä ja prosessien hallinnasta aina asiakkaiden kontaktointiin asti.
Vilma: Antoisinta kesässä on ollut se, kuinka paljon olen oppinut pankkiasioista ja finanssialasta. Lisäksi olen saanut kohdata paljon erilaisia asiakkaita ja tilanteita, mikä on kehittänyt vuorovaikutus- ja ongelmanratkaisutaitojani. Kesästä erityisen antoisan ovat tehneet myös muut kesätyöntekijät, joiden kanssa on voinut jakaa kokemuksia sekä saada tukea ja kannustusta. Haastavissakaan tilanteissa ei tarvitse pärjätä yksin. Uskon, että näistä kokemuksista on hyötyä tulevaisuudessa työelämässä ja monissa muissakin tilanteissa.
Elisa: Antoisinta on tyytyväiset asiakkaat ja ihanat palautteet. Ne piristävät aina. Tietysti antoisaa on myös se, että tästä saan arvokasta työkokemusta ja puskuria seuraavan vuoden opintoihin.
Miten S-Pankin arvot – rohkeasti omanlainen, mutkattomasti vaikuttava ja isosti yhdessä – näkyvät työssäsi?
Laura: Olen saanut vapaat kädet monissa tehtävissä, ja tehnyt niitä rohkeasti omanlaisella tavalla. Mutkattomasti vaikuttava työskentely näkyy siinä, että meillä tehdään jatkuvasti töitä sen eteen, että kaikki saataisiin toimimaan mutkattomammin niin henkilöstölle kuin asiakkaille. Lisäksi hommia tehdään isosti yhdessä, ja neuvoa voi kysyä keneltä tahansa tiimistä tai asemasta riippumatta.
Vilma: Rohkeasti omanlainen tarkoittaa minulle sitä, että saan olla töissä oma itseni ja hyödyntää luovuuttani esimerkiksi verkkoviesteihin vastatessa. Vaikka työssä toimitaan pankin ohjeiden mukaisesti, oma persoonallisuus saa näkyä asiakaskohtaamisissa. Mutkattomasti vaikuttava näkyy siinä, että pyrin ratkaisemaan asiakkaiden asiat selkeästi, sujuvasti ja aidosti niin, että asiakkaalle jää hyvä kokemus. Isosti yhdessä korostuu erityisesti tiimityössä. Olen saanut kesätyöntekijänä paljon tukea kollegoilta ja kokeneemmilta asiantuntijoilta sekä huomannut olevani tärkeä osa S-Pankkia. Olen huomannut, että S-Pankin arvot näkyvät konkreettisina tekoina jokaisessa työpäivässäni.
Elisa: Minulle rohkeasti omanlainen tarkoittaa sitä, että saan olla töissä oma itseni. Mutkattomasti vaikuttava näkyy pyrkimyksenä tehdä asiakkaan asioinnista mahdollisimman helppoa ja sujuvaa. Isosti yhdessä näkyy työpaikalla jatkuvana yhteistyönä kollegoiden kanssa, sillä parhaat ratkaisut löytyvät usein, kun yhdistämme osaamisemme ja autamme toisiamme.
Kenelle suosittelet S-Pankkia kesätyöpaikaksi?
Laura: Suosittelen S-Pankkia kaikille, joilla on utelias asenne ja halu oppia uutta. Finanssialan taustaa ei tarvitse olla valmiiksi, sillä täältä saa huippuperehdytyksen ja tiimin tuen. Laajan tehtäväkirjon ansiosta täältä löytyy varmasti tekemistä jokaiselle.
Vilma: Suosittelisin S-Pankkia kesätyöpaikaksi erityisesti henkilöille, jotka nauttivat ihmisten kanssa työskentelystä ja haluavat tehdä aidosti asiakaslähtöistä työtä. Pankkialan aiempaa kokemusta ei tarvitse olla, sillä tärkeintä on halu oppia uutta, kohdata erilaisia ihmisiä ja löytää ratkaisuja asiakkaiden tilanteisiin. S-Pankki on erinomainen kesätyöpaikka, koska täällä saa olla oma itsensä, kerryttää arvokasta työkokemusta ja oppia taitoja, joista on hyötyä niin työelämässä kuin arjessakin.
Elisa: Hain tänne, koska ajattelin, että pankissa työskentely avaa paljon ovia tulevalle työuralle – ja ajattelen yhä näin. Olen vielä opiskelija ja työurani alkutaipaleella. Olen saanut S-Pankin kesätyöstä todella paljon, ja suosittelisin tätä kesätyöpaikaksi opiskelijalle, joka on kiinnostunut pankkialasta.
Kiitos Lauralle, Vilmalle ja Elisalle sekä kaikille kesätyöntekijöillemme kuluneesta kesästä. Lue lisää ja tutustu S-Pankkiin työnantajana osoitteessa: www.s-pankki.fi/ura.
Kiinnostaako sinua kesätyö S-Pankissa ensi kesänä? Julkaisemme uudet kesätyömme tammikuusta 2027 alkaen.
Teksti: Silja Välimäki