Siirry suoraan sisältöön
Euroalueelle sijoittava pitkän koron rahasto

S-Pankki Euro Valtionlaina Korko A

Avaintietoasiakirja (PDF, 51 kt)
Osio otsikolla Rahaston esittely

S-Pankki Euro Valtionlaina Korko on korkorahasto, joka sijoittaa varansa pääosin euroalueen valtioiden liikkeeseenlaskemiin euromääräisiin joukkovelkakirjalainoihin. S-Pankki Euro Valtionlaina Korko pyrkii tasaiseen korkotuottoon suhdannesyklistä riippumatta. Rahasto toimii sijoitussalkussa myös osakeriskiä tasaavana osana. Osakekurssien laskiessa valtion joukkolainojen tuotot usein nousevat. Rahaston sijoituksissa ei oteta huomioon ympäristön kannalta kestäviä taloudellisia toimintoja koskevia EU:n kriteerejä, eli se on tiedonantoasetuksen 6 artiklan mukainen tuote.

Riski
Osuuden arvo 20.8.2025
33,8100 €
Tuotto 12 kk*
−0,28 %
Tuotto alusta*
2,61 %
Kertasijoitus vähintään 10 €
Kuukausittainen sijoitus vähintään 10 €/kk

Osta rahastoa S-mobiilissa

Voit ladata S-mobiilin puhelimeen sovelluskaupasta. Saat sovelluksen pankkipalvelut käyttöösi S-Pankin verkkopankkitunnuksilla tai toisen pankin verkkopankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella, kun sinulla on tili ja verkkopankkitunnukset S-Pankissa.

31.7.2025

Salkunhoitajan kommentti

Rahaston arvo kehittyi kuukauden aikana -0,18 prosenttia ja sen vertailuindeksi kehittyi -0,23 prosenttia. Heinäkuussa kaikki markkinakorot nousivat hieman. Korkojen nousu oli suurempaa korkokäyrän lyhyessä päässä, minkä seurauksena korkokäyrä loiventui. Markkinakorkojen muutokset vaihtelivat 4–9 korkopisteen välillä. EKP päätti pitää heinäkuun kokouksessaan ohjauskoron ennallaan, mikä oli markkinaodotusten mukaista. Koronlaskusyklin odotetaan loppuvan 2026 alkupuoliskolla, jonne hinnoitellaan vielä yhtä 25 korkopisteen koronlaskua. Tämän jälkeen EKP:n koronlaskusykli olisi ohi. Myös FED piti ohjauskorkonsa ennallaan heinäkuun kokouksessa. Rahaston korkoriski pidettiin heinäkuussa vertailuindeksin yläpuolella. Rahaston tuotto alitti vertailuindeksin tuoton korkojen nousun takia yhteensä 1 korkopisteellä. Sen sijaan luottoriskipäätösten vaikutus oli positiivinen. Yhteenlaskettuna luottoriskivalinnat tuottivat 10 korkopistettä vertailuindeksiä enemmän, minkä ansiosta rahaston tuotto ylitti kokonaisuudessaan vertailuindeksin tuoton. Luottoriskipäätöksistä ylituottoa toivat eritysesti katetut joukkolainat ja muut vertailuindeksin ulkopuoliset sijoitukset. Tämän myötä spredit kehittyivät positiivisesti suhteessa valtion lainoihin. Valtionlainariskeistä selvässä ylipainossa jatkaa Suomi ja Italia. Saksan ja Ranskan valtionlainat jatkavat alipainossa. Suurimmat sijoitukset kohdistuvat Italian, Ranskan ja Espanjan valtionlainoihin. Salkun liikkeeseenlaskijariskien hajauttamista jatketaan sijoittamalla valtioiden lisäksi myös muihin erittäin matalan luottoriskin joukkolainoihin, kuten esimerkiksi osavaltioihin, kehityspankkeihin ja katettuihin joukkolainoihin. Hajautusta on tarkoitus lisätä entisestään ostamalla tällaisia joukkolainoja uusemissioista.

Marko Utriainen

Rahastoa hoitaa

Marko Utriainen
johtava salkunhoitaja
marko.utriainen@s-pankki.fi

  

Sijoitusten jakautuminen

Rahaston 10 suurinta sijoitusta 30.07.2025

Rahasto Nettoarvosta Muutos
Btps 1.2.2035 3.85% 5,19 % 0 %
Finnish Gov't 15.4.2045 3.2% 4,38 % −0,02 %
Btps 1.5.2033 4.4% 4,15 % 0 %
Belgian 22.10.2034 2.85% 3,78 % −0,01 %
Rep Of Austria 20.2.2032 0.9% 3,74 % 0 %
Btps 1.3.2030 3.5% 3,59 % −0,01 %
France O.A.T. 25.5.2036 1,25% 3,51 % −0,01 %
Btps 15.6.2028 2.65% 3,06 % −0,01 %
France O.A.T. 25.11.2034 3% 3,02 % −0,01 %
Btps 1.9.2038 2,95% 3 % −0,01 %
Osio otsikolla Palkkiot

Palkkiot **

** Hallinnointipalkkio sisältää säilytyspalkkion.

Rahaston juoksevat kulut sisältävät hallinnointi- ja säilytyspalkkiot sekä mahdollisesti sijoituskohteena olevista rahasto-osuuksista perityt hallinnointi- ja säilytyspalkkiot.


Ehdot, asiakirjat ja katsaukset

 

Rahaston sijoituksissa ei oteta huomioon ympäristön kannalta kestäviä taloudellisia toimintoja koskevia EU:n kriteerejä. Rahaston sijoituspäätöksissä huomioidaan kuitenkin kestävyysriskit.

*Historiallinen tuotto ei ole tae tulevasta tuotosta. Tuotossa ei ole huomioitu mahdollisia tuotonmaksuja. Alle vuoden toimineiden rahastojen osuussarjojen osalta tuotto esitetään annualisoimattomana.

Tämä on mainos. Rahastoja hallinnoi S-Pankki Rahastoyhtiö Oy. Huomioithan, että sijoitustoimintaan liittyy aina taloudellinen riski. Sijoitusten arvo ja niistä saatava tuotto voi nousta tai laskea, ja sijoittaja ei välttämättä saa takaisin alkuperäistä sijoitustaan. Tutustu ennen sijoituspäätösten tekemistä rahaston rahastoesitteeseen ja sijoittajan avaintietoihin.