Siirry suoraan sisältöön
Euroalueelle sijoittava pitkän koron rahasto

S-Pankki Euro Valtionlaina Korko A

Avaintietoasiakirja (PDF, 51 kt)
Osio otsikolla Rahaston esittely

S-Pankki Euro Valtionlaina Korko on korkorahasto, joka sijoittaa varansa pääosin euroalueen valtioiden liikkeeseenlaskemiin euromääräisiin joukkovelkakirjalainoihin. S-Pankki Euro Valtionlaina Korko pyrkii tasaiseen korkotuottoon suhdannesyklistä riippumatta. Rahasto toimii sijoitussalkussa myös osakeriskiä tasaavana osana. Osakekurssien laskiessa valtion joukkolainojen tuotot usein nousevat. Rahaston sijoituksissa ei oteta huomioon ympäristön kannalta kestäviä taloudellisia toimintoja koskevia EU:n kriteerejä, eli se on tiedonantoasetuksen 6 artiklan mukainen tuote.

Riski
Osuuden arvo 23.10.2025
34,3115 €
Tuotto 12 kk*
1,34 %
Tuotto alusta*
2,66 %
Kertasijoitus vähintään 10 €
Kuukausittainen sijoitus vähintään 10 €/kk

Osta rahastoa S-mobiilissa

Voit ladata S-mobiilin puhelimeen sovelluskaupasta. Saat sovelluksen pankkipalvelut käyttöösi S-Pankin verkkopankkitunnuksilla tai toisen pankin verkkopankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella, kun sinulla on tili ja verkkopankkitunnukset S-Pankissa.

30.9.2025

Salkunhoitajan kommentti

Rahaston arvo kehittyi kuukauden aikana 0,54 prosenttia ja sen vertailuindeksi kehittyi 0,45 prosenttia. Syyskuussa lyhyemmät markkinakorot nousivat ja pisimmät korot laskivat, joten korkokäyrä loiventui. Markkinakorkojen muutokset vaihtelivat -4 ja +10 korkopisteen välillä. EKP piti ohjauskorkonsa odotetusti ennallaan syyskuun kokouksessa. Fed sen sijaan jatkoi ohjauskorkonsa laskua yhdeksän kuukauden tauon jälkeen. Jatkossa EKP:n odotetaan pitävän ohjauskoron paikallaan, mutta Fedin odotetaan jatkavan koronlaskuja seuraavan 12 kuukauden aikana. Valtionlainamarkkinoilla Ranska oli edelleen otsikoissa, kun Bayroyn hallitus kaatui luottamusäänestyksen seurauksena. Uudeksi pääministeriksi nousi Sebastien Lecornu, jonka vähemmistöhallitukselle näkymät eivät ole yhtään edeltäjäänsä paremmat. Tarkempia tietoja uuden hallituksen budjettisuunnitelmista odotetaan lokakuun aikana. Rahaston korkoriski pidettiin syyskuussa vertailuindeksin yläpuolella. Rahaston tuotto ylitti vertailuindeksinsä tuoton 13 korkopisteellä ennen hallinnointipalkkioita. Korkoriskiposition osuus oli tästä ylituotosta kaksi korkopistettä ja luottoriskipäätösten vaikutukset toivat 11 korkopistettä. Luottoriskivalinnoista ylituottoa toivat erityisesti Suomen ja Italian valtionlainojen ylipainotus. Valtionlainariskeistä selvässä ylipainossa jatkavat Suomi ja Italia. Saksan ja Ranskan valtionlainat jatkavat alipainossa. Suurimmat sijoitukset kohdistuvat Italian, Ranskan ja Espanjan valtionlainoihin. Salkun liikkeeseenlaskijariskien hajauttamista jatketaan sijoittamalla valtioiden lisäksi myös muihin erittäin matalan luottoriskin joukkolainoihin, kuten esimerkiksi osavaltioihin, kehityspankkeihin ja katettuihin joukkolainoihin. Hajautusta on tarkoitus lisätä entisestään ostamalla tällaisia joukkolainoja uusemissioista.

Marko Utriainen

Rahastoa hoitaa

Marko Utriainen

johtava salkunhoitaja, S-Pankki Euro Valtionlaina

marko.utriainen@s-pankki.fi

Sijoitusten jakautuminen

Rahaston 10 suurinta sijoitusta 29.09.2025

Rahasto Nettoarvosta Muutos
Btps 1.2.2035 3.85% 5,26 % 0 %
Finnish Gov't 15.4.2045 3.2% 4,5 % 0,03 %
Btps 1.5.2033 4.4% 4,28 % −0,01 %
Belgian 22.10.2034 2.85% 3,9 % 0 %
Rep Of Austria 20.2.2032 0.9% 3,86 % −0,01 %
Btps 1.3.2030 3.5% 3,64 % −0,08 %
France O.A.T. 25.5.2036 1,25% 3,58 % 0 %
France O.A.T. 25.11.2034 3% 3,1 % 0 %
Btps 1.9.2038 2,95% 3,04 % −0,04 %
France O.A.T. 25.5.2032 0% 2,87 % −0,01 %
Osio otsikolla Palkkiot

Palkkiot **

** Hallinnointipalkkio sisältää säilytyspalkkion.

Rahaston juoksevat kulut sisältävät hallinnointi- ja säilytyspalkkiot sekä mahdollisesti sijoituskohteena olevista rahasto-osuuksista perityt hallinnointi- ja säilytyspalkkiot.


Ehdot, asiakirjat ja katsaukset

 

Rahaston sijoituksissa ei oteta huomioon ympäristön kannalta kestäviä taloudellisia toimintoja koskevia EU:n kriteerejä. Rahaston sijoituspäätöksissä huomioidaan kuitenkin kestävyysriskit.

*Historiallinen tuotto ei ole tae tulevasta tuotosta. Tuotossa ei ole huomioitu mahdollisia tuotonmaksuja. Alle vuoden toimineiden rahastojen osuussarjojen osalta tuotto esitetään annualisoimattomana.

Tämä on mainos. Rahastoja hallinnoi S-Pankki Rahastoyhtiö Oy. Huomioithan, että sijoitustoimintaan liittyy aina taloudellinen riski. Sijoitusten arvo ja niistä saatava tuotto voi nousta tai laskea, ja sijoittaja ei välttämättä saa takaisin alkuperäistä sijoitustaan. Tutustu ennen sijoituspäätösten tekemistä rahaston rahastoesitteeseen ja sijoittajan avaintietoihin.