I oktober fluktuerade kurserna kraftigt för bolag med koppling till artificiell intelligens. Investerarna oroar sig särskilt för lönsamheten i de stora AI-investeringarna och den ökande lånefinansieringen. Efterfrågan på AI har dock fortsatt att vara mycket stark.
”AI-investeringarna är enorma, och investerarna fäster nu allt större uppmärksamhet vid vilken avkastning investeringarna ger. Ju mer som investeras med lånade medel, desto viktigare blir investeringarnas lönsamhet”, kommenterar S-Bankens chefsstrateg Tanja Wennonen-Kärnä.
En stark resultatsäsong lugnar marknaden
Trots investerarnas oro har företagens resultatsäsong varit stark. I USA har företagens resultat ökat med nästan 20 procent och i Europa med över 30 procent. I båda regionerna har en stor del av de företag som rapporterat sina resultat överträffat prognoserna.
”Kursfluktuationerna kring AI-bolagen innebär inte att tillväxtsagan har försvunnit. Företagens resultatutveckling är fortfarande stark, och analytikerna har reviderat upp resultatprognoserna. Det här stöder utsikterna för aktiemarknaden trots osäkerheten”, säger Wennonen-Kärnä.
Uppgången i marknadsräntorna har också planat ut, och indikatorerna som förutspår den ekonomiska tillväxten har fortsatt att utvecklas gynnsamt i de flesta regioner. Framför allt geopolitiska spänningar och stigande energipriser utgör risker för utsikterna.
Mellanårsvalet väntas inte snabbt förändra den ekonomiska politiken
Demokraterna ser ut att få majoritet i båda kamrarna i den amerikanska kongressen i mellanårsvalet. Valresultatet framhäver väljarnas missnöje med det ekonomiska läget, som på förhand sågs som en av de viktigaste valfrågorna. Enligt S-Bankens bedömning kommer maktskiftet i kongressen dock sannolikt inte snabbt att leda till stora förändringar i den ekonomiska politiken, eftersom styret förblir delat mellan en republikansk president och en kongress med demokratisk majoritet.
”Presidenten behåller en stark maktställning, särskilt inom utrikes- och handelspolitiken. En kongress med demokratisk majoritet kan göra det svårare att genomföra nya reformer, men vi väntar oss inte att valresultatet förändrar inriktningen för USA:s ekonomi i någon större utsträckning inom den närmaste tiden”, bedömer Wennonen-Kärnä.
Marknaden har reagerat försiktigt positivt på valresultatet, och osäkerheten före valet har minskat. Enligt S-Banken riktas uppmärksamheten på placeringsmarknaden dock snabbt tillbaka mot de ekonomiska fundamenten och särskilt utvecklingen för AI-bolagen.
Nu riktas blickarna mot vad president Trump kommer att fokusera på under den senare hälften av sin mandatperiod. Utrikespolitiken kan också ha betydande effekter på de ekonomiska utsikterna. Om kriget i Iran till exempel upphör kan oljepriset sjunka och därigenom lätta på inflations- och räntetrycket. Tillväxtutsikterna för USA är i vilket fall som helst fortsatt gynnsamma, och indikatorerna som förutspår ekonomisk tillväxt ligger på en god nivå, särskilt inom industrin.
S-Banken behåller övervikten i aktier
S-Banken ändrade inte sin placeringsallokering i oktober. Aktierna är fortsatt överviktade, och bland aktieplaceringarna föredrar S-Banken fortfarande tillväxtmarknader. Marknadssynen stöds av gynnsamma tillväxtutsikter, stark resultatutveckling och höjda resultatprognoser.
Bland ränteplaceringarna har S-Banken övervikt i företagsobligationer inom Investment Grade och High Yield samt i ränteplaceringar på tillväxtmarknader. Penningmarknadsplaceringar och statsobligationer är fortsatt underviktade.
”Trots marknadsfluktuationerna har indikatorerna som förutspår ekonomisk tillväxt varit fortsatt starka, och företagens resultatprognoser har reviderats upp. Därför behåller vi övervikten i aktier”, säger Wennonen-Kärnä.