Gå direkt till innehållet
Räntefond med fokus på tillväxtmarknaderna

S-Banken Emerging Markets Ränta A

Faktablad (PDF, 51 kB)
Avsnitt med titel Presentation

S-Banken Emerging Markets Ränta placerar i stats- och företagsobligationer i tillväxtländerna. Räntorna i tillväxtländerna är högre än i de utvecklade länderna. Även statsskulden ligger på en i genomsnitt lägre nivå och budgetunderskotten är mindre. Den ekonomiska tillväxten på tillväxtmarknaderna är och kommer att vara snabbare än på de utvecklade marknaderna. Detta förstärker också valutorna i tillväxtländerna och gynnar investerare som gör placeringar i dessa länder. I fondens investeringar beaktas inte EU:s kriterier för miljömässigt hållbara ekonomiska verksamheter, dvs. den är en produkt enligt artikel 6 i upplysningsförordningen.

Risker
Andelens värde 12.2.2026
18,2075 €
Avkastning 12 mån.*
6,42 %
Avkastning sedan start*
3,41 %
Minsta insättning, engångsinsättning 10 €
Minsta insättning, månadssparande 10 €/kk

Köp i S-mobil

Du kan ladda ned S-mobil i appbutiken i din telefon. Du kan aktivera S-mobils banktjänster med S-Bankens webbankskoder, med en annan banks webbankskoder eller mobilcertifikat ifall du är kund hos S-Banken.

De fondspecifika stadgarna för S-Bankens placeringsfonder samt de gemensamma stadgarna har ändrats den 1 januari 2026. Läs mer i meddelandet.

30.1.2026

Portföljförvaltarens kommentar

De första veckorna under investeringsåret har det skett en hel del vändningar när bland annat Venezuela, Grönland och Iran turvis varit på tapeten. Investerarnas riskvillighet har dock varit fortsatt god. Priserna på ädelmetaller har fluktuerat avsevärt på marknaden, och euron stärktes med 0,9 procent mot dollarn under månaden. Fed gjorde som förväntat inga ändringar i sin styrränta på mötet i januari. Ränteinvesteringar i tillväxtländer gav positiv avkastning under månaden, och även kapitalflödena till tillgångsklassen fortsatte att vara positiva. I januari avkastade ränteinvesteringar i tillväxtländer denominerade i dollar 0,11 procent på indexnivå. Räntorna på amerikanska statsobligationer steg något under månaden, och riskpremien för obligationer denominerade i dollar i förhållande till amerikanska statsobligationer minskade med fem räntepunkter på indexnivå. I början av månaden skedde en liten ökning i riskpremien när särskilt de emittenter som hade goda kreditbetyg i stor skala kom in på nyemissionsmarknaden. Mot slutet av månaden minskade dock riskpremien. Under månaden låg ränteavkastningen av obligationer i tillväxtländer denominerade i dollar på samma nivå, det vill säga kring 5,9 procent. I januari avkastade ränteinvesteringar i tillväxtländer denominerade i lokal valuta 0,25 procent på indexnivå när räntekomponenten var den huvudsakliga pådrivande faktorn. Ur dollarinvesterarens perspektiv var indexavkastningen betydligt bättre (1,55 %), men avkastningen till euroinvesteraren minskade till följd av att euron stärktes mot dollarn. Under månaden låg ränteavkastningen av obligationer i tillväxtländer denominerade i lokal valuta på samma nivå och uppgick till cirka 5,9 procent vid slutet av månaden. I januari var det särskilt de latinamerikanska länderna med hög avkastning, såsom Brasilien, Colombia, Chile och Mexiko, som gav hög ränteavkastning. I januari avkastade fonden 0,42 procent och jämförelseindexet 0,18 procent. Fondens goda avkastningsutveckling kan särskilt förklaras med fondens investeringar i obligationer denominerade i lokal valuta. Fonden överviktar latinamerikanska marknader med hög avkastning och underviktar Asien. Därför är fonden mindre utsatt för valutafluktuationer mellan euro och dollar än vad jämförelseindexet är. Detta gynnade fonden i förhållande till jämförelseindexet när euron stärktes mot dollarn. Fonden har investeringar i mer än 40 länder.

Lotta Kotioja

Fonden sköts av

Lotta Kotioja

senior portföljförvaltare, S-Banken Emerging Markets Ränta

lotta.kotioja@s-pankki.fi

Fördelning av investeringar

Fondens 10 största investeringar 29.01.2026

Fond %NAV Ändring
Malaysia Govt 8.6.2038 4.893% 2,18 % 0,06 %
Intl Fin Corp 26.5.2027 0% ZCPN 1,98 % 0,12 %
iShares J.P. Morgan USD EM Bon 1,8 % −0,36 %
Rep South Africa 28.2.2035 8.875% 1,75 % 0,09 %
Rep South Africa 31.1.2037 8.5% 1,69 % 0,09 %
Thailand Govt 25.6.2032 3,775% 1,54 % −0,02 %
Mexican Bonos 31.5.2029 8,5% 1,4 % 0,07 %
Turkiye Rep Of 12.2.2032 7.125% 1,39 % −0,01 %
Brazil Rep Of 18.3.2031 6.25% 1,38 % 0,02 %
Thailand Govt 20.6.2031 3.65% 1,37 % 0 %
Avsnitt med titel Villkor och dokument

Villkor och dokument **

**Förvarsavgiften ingår i förvaltningsavgiften.

Fondens årliga avgifter omfattar förvaltnings- och förvarsavgifterna samt eventuella förvaltnings- och förvarsavgifter för de fondandelar som utgör investeringsobjekt.

I fondens investeringar beaktas inte EU:s kriterier för miljömässigt hållbara ekonomiska verksamheter. Hållbarhetsriskerna är dock integrerade i fondens investeringsbeslut.

*Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. I avkastningen beaktas inte eventuell utbetald avkastning. Avkastningen presenteras icke annualiserad för andelsserier i fonder som varit verksamma i mindre än ett år.

Detta är en reklam. Fonderna förvaltas av S-Banken Fondbolag Ab. Observera att investeringsverksamhet alltid är förknippad med en ekonomisk risk. Investeringarnas värde och avkastning kan stiga eller sjunka och investeraren får inte nödvändigtvis tillbaka sin ursprungliga investering. Innan du fattar några investeringsbeslut bör du läsa fondprospektet och basfakta för investerare.