Gå direkt till innehållet
Vi kommer att underhålla vår webbplats natten mellan måndag och tisdag den 16–17 juni mellan kl. 23.00 och 2.00. Under denna tid kan det förekomma tillfälliga avbrott på webbplatsen. Vi beklagar de olägenheter som underhållsarbetena medför.
Läs mer

S-Bankens serviceavbrott gällande företagsförvärvet har slutförts och tjänsterna fungerar normalt igen

2024-12-01

S-Bankens serviceavbrott på webbanken och i S-mobil som börjades på söndagsmorgonen klockan 4 har slutförts. S-mobil, webbanken och S-Bankens elektroniska identifiering kan återigen användas som vanligt. Också tjänsterna för de kunder som har flyttats över från Handelsbanken till S-Banken, såsom konton och kort, är nu också tillgängliga för kunderna. Överförda konton, lån och investeringar visas på S-Bankens webbank.

S-Bankens serviceavbrott på webbanken och i S-mobil som börjades på söndagsmorgonen klockan 4 har slutförts. S-Bankens elektroniska tjänster samt kort fungerar normalt igen. Också överförda konton, lån och investeringar visas på S-Bankens webbank och i S-mobil.

Serviceavbrott berodde på att företagsförvärvet mellan S-Banken och Handelsbanken genomfördes. Det handlar om ett av de största företagsförvärven i Finlands bankhistoria, när S-Banken förvärvade Handelsbankens privatkundsverksamhet samt kapitalförvaltnings- och investeringstjänstverksamhet i Finland. Till följd av förvärvet övergår cirka 100 000 privatkunder, över 200 anställda och nästan alla hyresavtal för kontoren i Finland från Handelsbanken till S-Banken.

”Överlåtelsen av tjänster har varit en storskalig projekt som noggrant förberetts i samarbete med Handelsbanken. Vårt mål har varit att säkerställa minsta möjliga påverkan på våra kunders vardag. Mer än hundra personer har varit med i överlåtelsen och jag är verkligen glad och stolt över att vi lyckades få igång tjänsterna som planerad”, säger Iikka Kuosa, direktör för bankverksamheten på S-Banken och fortsätter:

”Vi tackar våra kunder för tålamodet och samarbetet. Vi hälsar också alla våra nya kunder varmt välkomna till S-Banken!”

Till följd av förvärvet börjar S-Banken tillhandahålla fonder som förvaltas av Handelsbanken Fonder AB. S-Bankens bostadslåne- och inlåningsstockar ökar och förvärvet stärker S-Bankens position som en av de ledande kapitalförvaltarna i Finland. Genom förvärvet blir S-Banken den fjärde största banken för privatkunder i Finland.

Presskontakter:

S-Bankens kommunikation, 358 10 767 9300, viestinta@s-pankki.fi