Siirry suoraan sisältöön

Vaihtoehtoiset sijoitukset

Vaihtoehtoiset sijoitukset täydentävät perinteisiä sijoituksia. Ne tarjoavat pitkäjänteiselle sijoittajalle houkuttelevia sijoituskohteita nykyisessä alhaisten korkojen ympäristössä, mahdollistavat sijoittamisen perinteisten omaisuusluokkien ulkopuolelle ja hajauttavat riskiä. Vaihtoehtoisten sijoitusten tarjoamamme on yksi Suomen kattavimmista. Varoja hallinnoi ammattitaitoinen yli 30 asiantuntijan vaihtoehtoisiin sijoituksiin erikoistunut tiimi. Sen tukena toimivat kokeneet neuvonantajat Advisory Boardissa sekä kiinteistöjohtamisen palveluita tuottavan S-Pankki Kiinteistöt Oy:n hallituksessa.



FIM Instituutiot on nyt S-Pankki Instituutiot.

Olemme jo yli 30 vuoden ajan olleet henkilökohtaisen, räätälöidyn palvelun sekä suomalaisen sijoitusmaailman edelläkävijä, ja aiomme olla sitä seuraavatkin vuosikymmenet.

Jatkossa kumppanisi myös varallisuudenhoidossa on Suomen vastuullisin pankki, S-Pankki.

Lue tiedote

Kiinteistöt ja vaihtoehtoiset sijoitustuotteet

Kiinteistörahastomme sijoittavat pienasuntoihin, metsätiloihin, toimitilakiinteistöihin sekä toimitila- ja asuntotontteihin pääsääntöisesti Suomessa.

Tutustu kiinteistörahastoihin

Pääomarahastotarjontaamme kuuluu sekä perinteisiä Ky-muotoisia lainapääomarahastoja että erikoissijoitusrahastoja.

Tutustu pääomarahastoihin

Yhteissijoitukset (Joint Ventures) ja kiinteistösijoitussalkkujen johtamispalvelut mahdollistavat vaihtoehtoiset kiinteistösijoitukset.

Tutustu yhteissijoituksiin ja kiinteistösijoitussalkkuihin

Strukturoidut sijoitustuotteemme tarjoavat laajan valikoiman ajankohtaisia tuotteita ja räätälöityjä sijoitusratkaisuja.

Tutustu strukturoituihin sijoitustuotteisiin

Impact Investing eli vaikuttavuussijoittaminen on sijoittamistapa, jossa yhteiskunnallinen hyöty ja tuotto kohtaavat.

Tutustu vaikuttavuussijoituksiin

Asiakkaitamme

Eläkesäätiö

Miksi sijoittaa vaihtoehtoisiin sijoitustuotteisiin?

Vakautta osakemarkkinoiden ulkopuolelta

Vaihtoehtoisilla sijoituksilla on matala korrelaatio osakemarkkinaan ja ne ovat historiallisesti luoneet vakaata arvonkehitystä, inflaatiosuojaa sekä velalla tehostettua kassavirtaa. Sijoitukset reaaliomaisuuteen tarjoavat vakautta salkkuusi matalan korkotason sekä osakemarkkinoiden heilunnan aikana.

Rahastoilla vaivatonta hajautusta

Vaihtoehtoisten sijoitusrahastojen kautta voit saavuttaa valmiin ja hajautetun sijoitussalkun, jolla pääset kiinni suursijoittajien mahdollisuuksiin sekä etuihin pienemmällä minimisijoitussummalla. Rahastosijoittamisessa hajautuksen hoitavat puolestasi kokeneet salkunhoitajamme. Näin vältyt aikaa vievältä yksittäisten sijoituskohteiden valinnalta ja hallinnalta sekä raskaalta sopimusdokumentaatiolta.

Sijoita vastuullisesti ja vaikuttavasti

Vastuullinen sijoittaminen on meille kiinteä osa kaikkia sijoituspäätöksiämme. S-Pankki on valittu yhdeksänä vuonna peräkkäin Suomen vastuullisimmaksi pankiksi ja olemme pohjoismaiden johtava toimija vaikuttavuussijoittamisen ja erityisesti vaikuttavuussopimusrahastojen (SIB) toteuttajana. Sijoittamalla vastuullisesti voit madaltaa salkkusi riskejä.

Kiinteistöjen ja vaihtoehtoisten sijoitustuotteiden asiantuntijat

Asiantuntijamme auttavat sinua mielellään kiinteistö ja vaihtoehtoisiin sijoitustuotteisiin liittyvissä kysymyksissä. Sijoitusasioissa voit myös aina olla yhteydessä henkilökohtaiseen yhteyshenkilöösi tai asiakaspalveluun.

Tallennamme kaikki asiakkaiden kanssa käydyt puhelut asiakastapahtumien varmentamiseksi, lakisääteisten vaatimusten täyttämiseksi sekä asiakaspalvelun parantamiseksi. Löydät lisätietoa henkilötietojen käsittelystä osoitteesta www.s-pankki.fi/tietosuoja.

Asiakaspalvelun yhteystiedot

Teri Heilala
Johtaja,
Kiinteistöt ja vaihtoehtoiset
sijoitukset
teri.heilala@s-pankki.fi
050 306 3622

  

Kiinteistörahastot

Ville Yrjölä
Johtaja,
Kiinteistörahastot
ville.yrjola@s-pankki.fi

  

Juho Santaharju
Rahastonhoitaja,
FIM Asuntotuotto
juho.santaharju@s-pankki.fi

  

Timo Hakulinen
Rahastonhoitaja,
FIM Metsä
timo.hakulinen@s-pankki.fi

  

Eero Ojala
Rahastonhoitaja,
Terrieri Kiinteistöt Ky
eero.ojala@s-pankki.fi

  

Heikki Palmu
Rahastonhoitaja,
S-Pankki Toimitila
heikki.palmu@s-pankki.fi

  

Ville Vääränen
Rahastonhoitaja,
S-Pankki Tontti,
FIM Asuntorahasto I Ky &
FIM Vuokratontti Ky
ville.vaaranen@s-pankki.fi
050 322 9988

  

 

Pääomarahastot

Ilona Karppinen
Johtaja,
Pääomasijoitukset
ilona.karppinen@s-pankki.fi
050 361 0858

  

 

Jocke Martelius
Tuotepäällikkö,
Pääomasijoitukset
jocke.martelius@s-pankki.fi
041 355 0000

    

Yhteissijoitukset ja kiinteistösijoitussalkut

Aarne Markkula
Toimitusjohtaja,
S-Pankki Kiinteistöt Oy
aarne.markkula@s-pankki.fi

  

Leo Nilsson
Kiinteistösijoitusjohtaja
leo.nilsson@s-pankki.fi

    

Harri Oravainen
Kiinteistösijoitusjohtaja
harri.oravainen@s-pankki.fi
041 5393985

  

Timo Vasa
Rakennuttajapäällikkö
timo.vasa@s-pankki.fi

  

Miia Kaarakainen
Kiinteistöpäällikkö
miia.kaarakainen@s-pankki.fi

    

Aki Paavola
Ylläpitopäällikkö
aki.paavola@s-pankki.fi

    

Hannis Raitanen
Asset manager
hannis.raitanen@s-pankki.fi

  

Ari Lang
Asset manager
ari.lang@s-pankki.fi

  

Strukturoidut sijoitustuotteet

Juuso Hiiros
Tuotepäällikkö,
Strukturoidut tuotteet
juuso.hiiros@s-pankki.fi
050 5430 389

    

Vaikuttavuussijoittaminen

Jani Kempas
Johtaja,
Vaikuttavuussijoittaminen
jani.kempas@s-pankki.fi

  

Jussi Nykänen
Johtaja,
Vaikuttavuussijoittaminen
jussi.nykanen@s-pankki.fi
044 231 0579

    

Jussi Savukoski
Sijoitusjohtaja,
Vaikuttavuussijoittaminen
jussi.savukoski@s-pankki.fi
050 476 2069

  

Juha Kuisma
Ohjelmajohtaja,
Salkunhoitaja
juha.kuisma@s-pankki.fi
040 251 7735

  

Samir Omar
Ohjelmajohtaja
samir.omar@s-pankki.fi
040 077 6608

  

 

Sirkku Lepistö
Asiakaspäällikkö
sirkku.lepisto@s-pankki.fi
050 587 6118

  

 

Reetta Lindgren
Business Controller
reetta.lindgren@s-pankki.fi
050 352 9429

    

Yasmin Toubji
yasmin.toubji@s-pankki.fi

    

Transaktiot, rahoitus ja Business Controlling

Heidi Ketolainen
Johtaja,
Transaktiot, Rahoitus ja Business Controlling
heidi.ketolainen@s-pankki.fi

    

Niklas Sopanen
Senior Business Controller
niklas.sopanen@s-pankki.fi

  

Justus Jääskeläinen
Business Controller
justus.jaaskelainen@s-pankki.fi

  

Antti Väätäinen
Business Controller
antti.vaatainen@s-pankki.fi

  

Advisory Board

Pasi Suutari

  

 

Tuula Entelä

  

 

Juhani Reen

  

 

Petri Jokinen

  

 

S-Pankki Kiinteistöt Oy hallitus

Eero Eriksson

  

 

Pauli Mäkelä

  

 

Timo Stenius

  

 

Hannu Tarkkonen

  

 

Teri Heilala