Gå direkt till innehållet

Alternativa investeringar

Alternativa investeringar kompletterar traditionella investeringar. De erbjuder långsiktiga investerare attraktiva placeringsobjekt i dagens miljö av låga räntor, möjliggör investering i nya tillgångsklasser och diversifierar risken. Vårt urval av alternativa placeringar hör till Finlands bredaste. I vårt professionella team för alternativa placeringar förvaltar över 30 experter medel åt nästan 26 000 investerare och andelsägare. Teamet får stöd av erfarna rådgivare i Advisory Board och styrelsen för S-Banken Fastigheter Ab, som producerar tjänster för fastighetsförvaltning.

FIM Institutioner är nu S-Banken Institutioner.

 

Vi har redan i över 30 års tid varit en föregångare inom personlig, skräddarsydd service och i den finländska investeringsvärlden, och vår avsikt är att fortsätta vara det även de kommande årtiondena.

I fortsättningen är Finlands mest hållbara bank, S-Banken, din samarbetspartner även inom förmögenhetsförvaltning.

Läs meddelande



Avsnitt med titel Investeringsprodukter

Fastigheter och alternativa investeringsprodukter

Våra fastighetsfonder investerar i små bostäder, skogsbrukslägenheter, affärsfastigheter samt affärs- och bostadstomter, i regel i Finland.

Läs mer om fastighetsfonder

Vårt utbud av kapitalfonder omfattar såväl traditionella lånekapitalfonder av Kb-typ som specialplaceringsfonder.

Läs mer om kapitalfonder

Saminvesteringar (Joint Ventures) och förvaltningstjänster för fastighetsportföljer möjliggör alternativa investeringar i fastigheter.

Läs mer om saminvesteringar och fastighetsinvesteringsportföljer

Våra strukturerade investeringsprodukter erbjuder ett brett utbud av aktuella produkter och skräddarsydda investeringslösningar.

Läs mer om strukturerade investeringsprodukter

Påverkansinvesteringar är ett investeringssätt som kombinerar avkastning och samhällsnytta.

Läs mer om påverkansinvesteringar

pensionsstiftelse
Avsnitt med titel Varför investera?

Varför investera i alternativa investeringsprodukter?

Stabilitet utanför aktiemarknaden

Alternativa investeringar har en låg korrelation med aktiemarknaden och har historiskt skapat stabil värdeutveckling, inflationsskydd samt ett med skulder effektiverat kassaflöde. Investeringar i realtillgångar tillför stabilitet till din portföljs låga räntenivå samt under fluktuationer på aktiemarknaden.

Bekymmersfri diversifiering med fonder

Genom alternativa placeringsfonder kan du uppnå en färdig och diversifierad investeringsportfölj som ger dig tillgång till storinvesterarnas möjligheter och förmåner. I fondplaceringen sköter våra erfarna portföljförvaltare diversifieringen åt dig. På så sätt undviker du det tidskrävande valet och förvaltningen av enskilda placeringsobjekt samt tung avtalsdokumentation.

Investera ansvarsfullt och påverka

Hos oss är ansvarsfulla investeringar en fast del av alla våra investeringsbeslut.  S-Banken har för nionde året i rad valts till Finlands mest ansvarsfulla bank och vi är Nordens ledande aktör inom investeringar med samhällspåverkan och särskilt inom resultatbaserade finansieringsavtal (SIB). Genom ansvarsfulla investeringar kan du minska din portföljs risker.

Avsnitt med titel Experter

Experter på fastigheter och alternativa investeringsprodukter

Våra experter hjälper dig gärna i frågor kring fastighets- och alternativa investeringsprodukter. I investeringsärenden kan du även alltid kontakta din personliga kontaktperson eller kundtjänst.

Vi spelar in alla samtal med våra kunder för att verifiera kundhändelser, uppfylla lagstadgade krav och förbättra kundservicen. Mer information om behandling av personuppgifter finns på www.s-banken.fi/dataskydd.

Kontaktuppgifter till kundtjänst

Teri Heilala
Direktör,
Fastigheter och alternativa investeringa
teri.heilala@s-pankki.fi
050 306 3622

  

Fastighetsfonder

Ville Yrjölä
Direktör,
Fastighetsfonder
ville.yrjola@s-pankki.fi

  

Juho Santaharju
Fondförvaltare,
S-Banken Bostad
juho.santaharju@s-pankki.fi

  

Timo Hakulinen
Fondförvaltare,
S-Banken Skog
timo.hakulinen@s-pankki.fi

  

Eero Ojala
Fondförvaltare,
Terrieri Kiinteistöt Ky
eero.ojala@s-pankki.fi

  

Heikki Palmu
Fondförvaltare,
S-Banken Fastighet
heikki.palmu@s-pankki.fi

  

Ville Vääränen
Fondförvaltare,
S-Banken Tomt,
FIM Tonttirahasto I Ky &
FIM Vuokratontti Ky
ville.vaaranen@s-pankki.fi
050 322 9988

  

 

Kapitalfonder

Ilona Karppinen
Direktör,
Kapitalfonder
ilona.karppinen@s-pankki.fi
050 361 0858

  

Jocke Martelius
Investeringschef
jocke.martelius@s-pankki.fi
041 355 0000

    

Saminvesteringar och fastighetsinvesteringsportföljer

Aarne Markkula
Verkställande direktör,
S-Bank Fastigheter Ab
aarne.markkula@s-pankki.fi

  

Leo Nilsson
Fastighetinvesteringsdirektör
leo.nilsson@s-pankki.fi

    

Harri Oravainen
Fastighetinvesteringsdirektör
harri.oravainen@s-pankki.fi
041 5393985

  

Timo Vasa
Byggherrechef
timo.vasa@s-pankki.fi

  

Miia Kaarakainen
Fastighetschef
miia.kaarakainen@s-pankki.fi

    

Aki Paavola
Underhållschef
aki.paavola@s-pankki.fi

    

Hannis Raitanen
Asset manager
hannis.raitanen@s-pankki.fi

  

Ari Lang
Asset manager
ari.lang@s-pankki.fi

  

Sofia Metsi
Asset Manager
sofia.metsi@s-pankki.fi
044 280 0403

    

Strukturerade investeringsprodukter

Juuso Hiiros
Produktchef
juuso.hiiros@s-pankki.fi
050 5430 389

    

Påverkansinvestering

Jani Kempas
Direktör,
Impact investeringar
jani.kempas@s-pankki.fi

  

Jussi Nykänen
Direktör,
Impact investeringar
jussi.nykanen@s-pankki.fi
044 231 0579

    

Jussi Savukoski
Chief Investment Officer
jussi.savukoski@s-pankki.fi
050 476 2069

  

 

Juha Kuisma
Head of Operations,
Portföljförvaltare
juha.kuisma@s-pankki.fi
040 251 7735

  

 

Samir Omar
Head of Interventions
samir.omar@s-pankki.fi
040 077 6608

  

 

Sirkku Lepistö
Client Manager
sirkku.lepisto@s-pankki.fi
050 587 6118

  

 

Reetta Lindgren
Business Controller
reetta.lindgren@s-pankki.fi
050 352 9429

    

Yasmin Toubji
yasmin.toubji@s-pankki.fi

    

Transaktioner, finansiering och Business Controlling

Heidi Ketolainen
Direktör,
Transaktioner, finansiering och Business Controlling
heidi.ketolainen@s-pankki.fi

    

Niklas Sopanen
Senior Business Controller
niklas.sopanen@s-pankki.fi

  

Justus Jääskeläinen
Business Controller
justus.jaaskelainen@s-pankki.fi

  

Antti Väätäinen
Business Controller
antti.vaatainen@s-pankki.fi

  

Ville Myllymäki
Senior Transaktionsjurist
ville.myllymaki@s-pankki.fi

    

Emma Laaksonen
Transaktionsjurist
ext-emma.laaksonen@fim.com

    

Pasi Suutari

  

 

Tuula Entelä

  

 

Juhani Reen

  

 

Petri Jokinen

  

 

Avsnitt med titel Styrelsen för S-Banken Fastigheter Ab

Styrelsen för S-Banken Fastigheter Ab

Eero Eriksson

  

 

Pauli Mäkelä

  

 

Timo Stenius

  

 

Hannu Tarkkonen

  

 

Teri Heilala