En mångsidig karriärväg inom finansbranschen lade en stabil grund
I år firar jag en 18 år lång bana som proffs inom finansbranschen! Bankverksamheten har under denna tid förändrats kanske mer än någonsin. Medan jag studerade ekonomi på universitetet arbetade jag på samma gång med många olika typer av kundserviceuppgifter för finansbranschen inom både försäkrings- och bankbranschen. Att arbeta i kundgränssnittet har varit en värdefull grund för att utveckla både modellen för att möta kunden och för att beakta banksektorns lagbundenheter och kraven i regelverket som en del av den normala bankvardagen.
Arbetet som kundrådgivare kräver brett allmänt kunnande om "allt mellan himmel och jord", en förståelse för kundens ärende utan att kunden ska kunna uttrycka det i ord och en god känsla för situationen oavsett sinnestillstånd.
Jag började officiellt arbeta för S-Banken våren 2014, när LokalTapiola Bank och S-Banken slogs samman till en lånebank med komplett service. På den tiden arbetade jag som S-bankir och förhandlade främst om bostadslånelösningar med våra kunder, men redan i den mindre LokalTapiola Bank hade jag ansvarat för helhetslösningar för kunder inklusive dagliga tjänster och finansierings- och investeringsbehov. Jag hann även specialisera mig på finansieringslösningar för Private Banking-kunder.
Genom arbetet som S-Bankir fick jag möjlighet att gå vidare till en befattning som regional försäljningsdirektör. I praktiken fick jag ett eget område i vårt ombudsnätverk och fungerade som parter för handelslagen då de tillhandahöll dagliga tjänster åt S-Bankens kunder. Som försäljningschef fick jag göra mycket samarbete med bankens övriga försäljningskanaler och utvecklingsteam då jag representerade mitt eget. Olika projekt, såsom förnyandet av S-Bankens ombudsverksamhet och planeringen av utbildningar och coachningar, har förberett mig för min nuvarande befattning.
Effektivt kundorientering är i centrum för coachningen
Min nuvarande befattning som coachningschef är relativt ny i vår organisation, bara cirka tre år gammal, och jag har fått i det närmaste fria händer att utveckla den. Som coachningschef är jag ansvarig för S-Bankens försäljningskanaler som stöds av en person. I praktiken innebär detta att jag planerar och stödjer de personer som arbetar i kundgränssnittet i deras möten med kunderna; vi möter kunderna med vördnad och tar hänsyn till deras verkliga behov. Utöver detta fungerar jag som chef för ett team på sex personer. Vårt team består av mycket olika personer med olika bakgrunder, så att vi kan erbjuda den mest mångsidiga coachningen i hela Finland.
Till befattningen som coachningschef hör även olika projektansvar, varav ett mycket intressant sådant precis har startat! Vi planerar att i snabb takt få in nya kollegor efter förvärvet av Handelsbankens affärsverksamhet för privatkunder. Vi är på väg mot något nytt då vi bygger nya S-Banken, där vi kombinerar styrkorna från båda. Vi får en stor mängd erfarenhet och kompetens för att hjälpa kunderna med och vi vill utnyttja den så bra som möjligt ända från början, samtidigt som vi hälsar våra nya kollegor varmt välkomna.
Förtroende är utgångspunkten för allt
Jag är glad över det förtroende och den flexibilitet som jag har fått från S-Banken under min karriärbana. Med var och en av mina chefer har dialogen varit öppen och oförställd, och det har varit tryggt att ha avvikande åsikter.
De varierande arbetsuppgifter och möjligheter som oväntat dyker upp beror på bankens relativt lilla storlek och agilitet samt det förtroende som jag vartefter har förtjänat från cheferna och kollegorna.